EVLADİYELİK SAAT

“Bu saati sizden babam Fahri UMUR, 1944 yılında satın almış. O günden bu yana bize zamanı gösteriyor.” dedi müşterimiz.

18 günlük Zenith marka göbekten kurmalı bir duvar saatiydi. Bu saatin ahşap bombeli kasalı olanlarına eskiden bütün İş Bankası şubelerinde rastlardınız. En eski hesap sahiplerinden olduğumuz Yeni Cami şubesine her gittiğimde, bu şubenin maun bankolarıyla inanılmaz uyumlu harika atmosferinde o Zenith marka duvar saatine muhakkak bir göz atardım. (Yeni Cami şubesinin bu tarihi binası şu anda bankacılık müzesi olarak hizmet veriyor.)

zenith 2 kopya

Zaman içinde tamir servisimize bu saatlerin çoğu bakım için geldiler. Artık Zenith firması duvar saati yapmadığından bu saatleri birer antika olarak da kabul edebiliriz.

 

 

Bu nedenle aynı makineye sahip fakat metal kasalı bu duvar saatini görünce ayrıca ilgilendim. Müşterimiz Figen Hanım, saatin firmamızdan alınan o tarihli faturasını da gösterince iyice meraklandım.
Resim 025-
Müşterimizin babası bu saati işyeri için mağazamızdan 1944 yılında alıyor.  Mali defterlerine demirbaş olarak kayıt ettiriyor. Faturasını da ufak bir zarf içinde saatin arkasına yapıştırıyor. Figen Hanım babası vefat edince baba yadigârı bu saati kendi duvarında kullanmaya devam etmiş ve saat bugüne kadar tam 68 yıl doğru zamanı göstermiş.
Resim 002
Saatin arka yüzü ve faturamızın saklandığı zarf
Derler ya “İnsanın eşya kadar hükmü yok.” Çoğu insan bu kadar yaşayamadan geçip gidiyor.
Evladiyelik saat budur işte!
Ustamızın elinde daha nice yıllar kullanılacak hale geleceğine ve kıymet bilen torunlara zamanı göstermeye devam edeceğine inanıyorum.
Dedelerin antika saatlerine bakarak zamanı öğrenmek çok keyifli olsa gerek diye düşünüyorum…

 

 

3900 defa okundu

13,907 total views, 7 views today

EVLADİYELİK SAAT” için 7 yorum

  1. Ethem bey merhaba,

   Bu saatin aynısı bende var; ALICIARIYORUM ! yorumunuz çok enteresan . Fazla edebiyat yapma KAÇLİRAVERİRSİN ! gibi de yazılabirdi.

   Blogdaki yazımda saatin maddi değerinden çok manevi değerinden bahsetmiş dededen toruna aynı saatin kullanılmasını anlatmıştım.

   Anladığım kadarı ile sizin için bu saatin pek bir manevi değeri yok. O zaman bende kısa cevap verip uzatmayayım. Antika değerini bilmiyorum ; ALICISIDEĞİLİM !

   Selamlarımla

   ÖMER AYDIN

 1. slm
  bu saatten bizde de vardi simdi yeniden ariyorum.satiyorsaniz…5433013475
  saygilar

 2. Ben çift taraflısı var o ne oluyor acaba aynısı ama arkasında da var zaman göstergeleri

  1. İsmail Bey,

   Herhalde duvara dik olarak asılan modeli var sizde. Her iki taraftan da zamanı okuyabilmek için bu şekilde yapılmıştır.

   İyi Günler Dilerim,
   Ömer F. Aydın

 3. bu saat gibi duvar saati olmasa da doğduğum günden bu yana babamın 1974 hayatının son bulduğun güne kadar kolunda olan 1949 model OMEGA marka kurmalı saatini 46 yıldır muhafaza etmekteyim

Bir cevap yazın