KOL SAATİNDE AY’IN FAZLARI MI ? NE ESPRİSİ VAR ?

“Ekranlar, bilgisayarlar, telefonlar, fırınlar, kahve makinaları, otomobil torpidoları saatlerle dolu ! Kol saati kullanan kaldı mı ki, Ay fazlısını kullansın ! diye düşünüyorsanız bile bu yazıyı okuyun. Belki de Ay fazlı (Moon phase) saatler sizi de cezbedebilir.

Geçmişe bakıldığında Ay’ın fazlarını gösteren kol saatleri navigasyon hesaplarında kullanılmış, denizciler rota tayinlerinde bu özellikten çok faydalanılmışlar. Bugün ise gittikçe bir statü sembolü ve takı haline gelen kol saatlerinde ustalık ve makine sanatının ön plana çıkmasıyla Ay’ın fazlarını gösteren saatler artı bir komplikasyon olarak aranılmaya ve estetik bir rol oynamaya başladı.

CD

 

Günün ismi, tarih, ayın ismi, Ayın fazları, kronograf, GMT (birden fazla zaman dilimini gösterme), takimetre, akrep, yelkovan ve saniye, bazı saat kadranlarında sanki birbirlerini tamamlıyor ve flört ediyorlar. Ay’ın fazlarına bilim ve romantizm açısından bakarsak; insanlar tarih boyu gökyüzü ve yıldızlarla ilgilenmişler. En çok da Ay’ın konumundan etkilenmişler. Geceleri aydınlatan ışığımız olmuş Ay’ın gökyüzündeki halleri. Yeni ay, hilal, ilk dördün, büyüyen ay, dolunay, küçük ay, son dördün ve balzamik fazı. Astrologlar, şairler, yazarlar, din adamları tarafından ayrı ayrı yorumlanmış, şiirlere, romanlara, bilimsel ve dini kitaplara konu olmuş. Bu yüzden Ay fazlı saatleri hep daha fazla sevdim. Müşterilerimin kollarında zaman zaman gördüğüm, ayarı doğru yapılmamış olanlara hep müdahale edip ayarlamak istedim.

 

Fazla söze ne hacet, işte Ay fazlı (Moon phase) kol saatlerinin en güzel örnekleri:

Moon Phase watches kopya__

Blogumuzdan Ay’ın fazlarını günü gününe takip edebilir, saatlerinizin faz ayarlarını yapabilirsiniz.

 

 

9441 defa okundu

20,367 total views, 9 views today

KOL SAATİNDE AY’IN FAZLARI MI ? NE ESPRİSİ VAR ?” için 4 yorum

 1. merhabalar. skagen moonphase saate sahibim ancak ayın konumları ile ilgili ayarı yapamıyorum. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 2. Kol saatimdeki ayni fazlarini nasil ve Neye göre ayarliya bilirim ve nasil kullanacagimi bilmiyorum bana yardimci olursaniz minnettar olurum

  1. Erol Bey merhaba,

   Usta Saati bloğunun sol kısmında ayın günlük faz durumu sürekli yayınlanmaktadır. Saatinizin bu fazlara göre ayar edilmesine gelince, bu işlem saatin mekanizma ve modeline göre farklılık gösterir. Genelde kullanım kılavuzunda izah edilmektedir veya internetten saatinizin modelini girerek bulabilirsiniz. Gene de ulaşamazsanız, mağazalarımıza uğradığınızda yardımcı olmaya çalışırız.

   Saygılarımla,
   Ömer Aydın

Bir cevap yazın