MEKANİK SAAT SMARTWATCH’A KARŞI , QUARTZ SAAT TARİH Mİ OLACAK ?

“Bakkal Süpermarkete Karşı” gibi bir başlık oldu ama sadece fonksiyonel açıdan bakıldığında maalesef durum bu !
“Smartwatch” diye tabir edilen şu an için cep telefonunun performansını arttırıcı olarak gözüken ve telefonumuza bağımlı bir aksesuar olarak çalışan fakat eminim ki yakın gelecekte bağımsız olarak çalışanlarının da ulaşılabilir ve fonksiyonel olacağı bir cihazdan bahsediyoruz. Smartwatchlar kolumuzdaki yerini alırlarsa mekanik saati nasıl kullanacağız? Diye düşünmeye başlıyor insan ister istemez. Quartz saatler ise bu durumda herhalde zaman içinde tarih olacaklar.
Fonksiyonlarını düşünün; cep telefonunuzla bağlantılı olarak kolunuzdaki ekrandan maillerinizi, tweetlerinizi okuyabilecek, telefonlara cevap verecek, hava durumu, spor müsabaka sonuçlarını her an gözlemleyeceksiniz, saati öğrenmek mi? Şaka yapıyorsunuz herhalde!
Çok da heyecanlanmayın. Henüz göründüğü gibi sorunsuz değil bu cihazlar.—Yazılımları istenilen seviyede, kullanıcı dostu değil henüz (Her telefona uyarlanmıyor, marka seçiyor)

—Ortalama şarj süresi 24 saat gibi. Üstelik henüz telefonunuza bağımlı olduğu için cep telefonunuzun şarjına da dikkat etmeniz gerekiyor. (iPhone’nunuzun bir yılda buzdolabına göre 39 KW saat daha çok elektrik tükettiğini biliyor musunuz? ) Şimdi her ikisinin de her gün prize takılması gerekecek.
—Smartwatch’ınızın ekranı ufak olunca bu fonksiyonları görmek için göz gerekiyor, büyük olursa da taşımak için bilek!
—Cep telefonunuzla tek elinizle gerektiğinde birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz ancak Smartwatch çoğu zaman iki elimizi de meşgul ediyor.
—Cep telefonu için sürekli yanımızda, kulağımızda bulunmasının zaman içinde sağlığımızı etkileyeceği gibi bilimsel raporlar okuduk. Şimdi smartwatch’ı artık gece de kolumuzdan çıkarmayız ne güzel; merak ediyorum bunların su geçirmez olanları da yapılır mı banyoda ve denizde kullanmak için?
pebble vs longines 

Pebble Smartwatch ve Longines Master Collection Moon Phase

Kanımca, CHF 1000.- ve üzeri, geçmişi veya hikâyesi olan usta işi mekanik saatler teknoloji harikası bu cihazlardan daha az etkilenecekler. Bazı büyük İsviçre markalarının teknoloji devlerinin know-how’larından faydalanarak yeni elektronik saat modelleri geliştirmesi de söz konusu olabilir. Böylece belki de kolumuzda teknoloji harikası İsviçre saat markaları taşıyacağız. Fakat dünyanın hala iş gören en ufak mekanik mekanizmasından duyulan hazzı alabilecek miyiz?
İçinizden adam mekanik saat satıcısı ve hayranı, günün teknolojisini kabul eder mi, tabiî ki objektif olamayacak diye düşünenleriniz olduğunu biliyorum. Yeni teknoloji karşıtı olmadığımı belirterek, bu konuya daha objektif bakıyorum diyenlerin görüşlerini bekliyorum.

1043 defa okundu

8,087 total views, 2 views today

MEKANİK SAAT SMARTWATCH’A KARŞI , QUARTZ SAAT TARİH Mİ OLACAK ?” için 2 yorum

 1. Ömer Bey merhaba, ben bir smartwatch kulanıcısıyım. Özellikle iş yerinde iken oldukça faydasını görüyorum ancak akşamları ya da haftasonları klasik görünümlü saatimi kullanıyorum. ben de sizin gibi kaliteli saatlerin modasının geçmeyeceğini düşünüyorum. bununla birlikte – sony smartwatch 2’de su geçirmezlik özelliği bulunuyor 🙂 – kendisini sürekli geliştiren teknoloji gelecekte saat pazarında da kendisine daha fazla pay alacak gibi görünüyor.

  1. Erol Bey merhaba,

   Teknolojiye karşı değilim smartwatch fonksiyonel olarak bakıldığında bizim mekanik saatlerimize göre çok daha çağdaş bir ürün ve eminim yıllar geçtikçe daha da gelişecek ve kullanıcı dostu olacak. Mekanik saatler ise elde toplanıyor usta işi ve geleneksel. Her tarafımız elektonik aletlerle
   dolu iken kolumuzda zamanı hassas çarklarla ölçen bir mekanizma olması bana ayrı bir haz veriyor. Sizinde bir smartwatch kullanıcısı olarak mekanik saatlerden de zevk almanız; yoğun iş temposu dışında bu saatleri kullanmanız
   aynı düşüncede olduğumuzu gösteriyor.
   Saygılarımla

   ÖMER AYDIN

Bir cevap yazın