BASEL FUARI 2014

Basel Fuarı hala dünya saat endüstrisinin en önemli etkinliği sayılıyor. Fuarda alınan siparişler tüm saat endüstrisinin %80‘nini oluşturuyor. Saat vadisinde Cenevre’ye doğru sıralanan irili ufaklı saat fabrikalarının iş hacmi neredeyse bu fuar sayesinde belirleniyor. Görsel mağazacılık, saat vitrin dizaynı markanın vermek istediği mesaj ve imaj bu fuarda gözler önüne seriliyor. Daha önceleri çoğunlukla dünya distribütörlerinin gezdiği fuar artık direk fabrika ile çalışan her milletten iyi perakendecilerin, saat meraklılarının ve koleksiyoncuların buluştuğu bir yer haline geldi. Mesela; Patek Phillippe, ürünlerini satan perakendecilerin %90’ı ile burada buluşuyor. Adeta bir görsel şölen sunup yıllık stratejisini belirliyor.

baselworld2014_0

Hala geçmişte olduğu gibi markaların yenilikleri ve teknoloji harikaları (Rolex Submariner 1954; Audemars Piguet Royal Oak 1972 ve Quartz krizinin başlangıcı sinyalini veren Seiko Quartz Astron 1970 modeli gibi) ilk defa bu fuarda tanıtılıyor.

Bu seneki fuarda öne çıkan trendleri ve yenilikleri sizleri fazla sıkmadan ana başlıklar, saat ve makine görselleri şeklinde değinmek istiyorum:

—İsviçre denince yıllara meydan okumak, zamanla eskimemek akla gelir. Dolayısıyla “Vintage” hala popüler.

conquest_heritage10-

Longines Conquest Heritage 1954–2014 modeli

—Erkekte çelik ve PVD kaplama; kadın saatlerinde rose gold sıkça kullanılmış.

longmono1_Fotor_Collage

Üst soldan sağa: Victorinox Swiss Army Infantry Mechanic, Frederique Constant Ladies Automatic “World Heart Beat Federation” Collection, Raymond Weil Yeni Tango modeli ve Longines Column Wheel Monopusher Chronograph

—Lacivert, mavi, yeşil ve bu sene özellikle füme tonlarına kadranlarda ve kayışlarda sıkça rastlanıyor.

NOMOS_Tetra_Berlin_set_01

Nomos Glashütte Tetra Berlin dörtlüsü

—Kasa çapları daha kullanışlı ölçülere gelmiş: 42 mm ve altı birçok markanın yeni modellerinde bulunuyor.

—Markalar Swatch Grup’tan bağımsız olmak için makine ve parça konusunda kendi çözümlerini üretmeye başlamış veya yatırım aşamasında. (Örneğin: NOMOS Glashütte kendi balansını üretip Swatch Grup ve Nivarox’tan bağımsız imalat yapmaya başlamış durumda)

NOMOS_Metro_04_Fotor_Collage

Nomos Glashütte’nin kendi imalatı balansı ile ürettiği Metro modeli

—Erkek saatlerinde spor modeller; dayanıklılık ve gücün göstergesi dalgıç saatleri gene revaçta. (Örneğin: Omega eski modeli Seamaster 300’ü yeniden üretmiş)

Omega-Seamaster-300-Master-Co-Axial-2014-via-Perpetuelle

—Lüks, mücevher ve moda markaları sadece estetiğin değil; makinenin de önem kazandığını anlamışlar ve saatlerini ustalık eseri haline dönüştürme çabasındalar: Hermes, Harry Winston, Bulgari ve Louis Vuitton iki balanslı tourbillonlar ve ince kasalı kronograf komplike saatler yapmaya başlamışlar.

Bulgari_Octo_Finissimo_Tourbillon_front_560_Fotor_Collage

Soldan sağa: Harry Winston Z8 Dual Time, Louis Vuitton Escale Worldtime, Bulgari Octo Finissimo

Benim için mekanik saat hep bir tutku olmustur. Hâlbuki pratikte firmalar stratejilerini belirlerken insanların ihtiyaçlarına öncelik verirler. Gençlerin çoğu artık kol saati kullanmanın bir ihtiyaç olmadığını düşünürken firmaların yatırımlarına bu yönde devam etmeleri her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu seneki fuarı gezerken geleneksel mekanik saatçiliğin geleceğinin gençlerin mekanik saatler hakkında duyacağı heyecan ve tutkuya bağlı olduğunu düşündüm. Tutkulara zaman ayırmanın da ekonomik ve sosyal yönden sorunlarını halletmiş medeni toplumların gençleri için daha kolay olacağını düşünüyorum.

689 defa okundu

7,239 total views, 1 views today

BASEL FUARI 2014” için bir yorum

  1. Muhteşem paylaşımlar, bir solukta okunan, asla sıkmayan ve içeriği olabildiğine özet ve dolu dolu…
    Sayenizde biz bilgiye aç saat severler için harika bir kaynak niteliğinde paylaşımlar.
    Teşekkürler.

Bir cevap yazın