TÜM ZAMANLARIN YAZARI “WILLIAM SHAKESPEARE” ve MONTBLANC

İngiltere’nin ve dünyanın en ünlü şair, roman ve oyun yazarı W. Shakespeare’in 400’üncü yılı kutlanıyor bu sene.

Romeo ve Juliet, Hamlet, Othello gibi dünya edebiyatına mal olmuş, en çok okunan ve sahnelenen eserlerin yaratıcısı, 17. yy.dan beri miras ve modernliğe yaptığı vurgularla evrensel temalara, basit kıskançlıklara, tutkunun mantığa galip gelmesine, kararsızlıklara getirdiği yorumlarla, tüm zamanların yazarı olmayı hak ediyor.

Montblanc, bu sene Yazarlar Serisi limitli kalemini William Shakespeare‘e adamış ve kanımca ortaya çok farklı bir tasarım çıkmış.

shakespeare_vulpen

Kalemin ucu, Londra’daki “Globe” tiyatrosundan esinlenerek tasarlanmış. Gövdedeki siyah ve beyaz renklerde tiyatro oyununun konusuna göre asılan bayrak renklerinden (Siyah: trajedi, beyaz: komedi şeklinde) esinlenilmiş.

5515528_origGlobe William Shakeseare Tiyatrosu

Gövdenin yapısında, yazarın tüyden olan kalemi vurgulanmış. Kapağın sekizgen şeklinde Londra’daki Globe William Shakespeare Tiyatrosu’ndan esinlenilmiş. Kalemin klipsindeki halka ile Shakespeare’in kulağındaki halka şeklindeki küpe vurgulanmış, gövdesindeki köşeli halkanın her yüzüne yedi tiyatro eserinin figürleri resmedilmiş. Gül ve hançer ile Romeo ve Juliet eseri, kafatası ile Hamlet eseri, iki satranç taşı ile Kral Lear eseri, sorguç (Tüy demeti) ile Beşinci Henry eseri, taç figürü ile Macbeth eseri, dönen bulutlar figürü ile Tempest eseri, C şeklindeki defne çelengi ile ise Julius Caesar eseri sembolize edilmektedir.

MTE1ODA0OTcxNzgzMzkwNzMz

Kalemin uç kısmı 18K altındır. Gövde ise siyah ve beyaz reçinedir. Kalemin özel mürekkebi, tarihi dramalarda tiyatrosuna çekilen kırmızı renk bayraktan ve tüy kaleminden esinlenerek yapılmıştır.

William_Shakespeare_Velvet_Red_Ink_114959-large_trans++0yUt6ugM98uus3IXa1PYRfXEQOAKqsKPvNdmqL46Yu0

Kalemin 1597 adetlik limitli Versiyonu’nun adet sayısının belirlenmesinde ise ünlü Romeo ve Jüliet oyununun ilk basımının 1597 yılında yapılması etkili olmuştur.

MTQwMDA3NTE0OTA4NDY4MjY0

Kalemin uç kısmında Romeo ve Juliet’ten bir sahne resmedilmiştir. Elizabeth’in motifleri kalemin ucunu gövdeye bağlayan kısmı süslemektedir. Diğer kısımların tasarım detayları, kalemin diğer versiyonundakiyle renk haricinde aynıdır. Gövdedeki kırmızı ve siyah renklerde, tiyatro oyununun konusuna göre asılan bayrak renklerinden (Siyah: trajedi, kırmızı: tarihsel drama şeklinde) esinlenilmiş.

Gövdedeki köşeli halkada gene diğer kalem gibi yazarın 7 eserinden aynı figürler yer almaktadır.

Buraya kadar kalemleri tanıttık.

Bundan 5 sene önce yayına açılan blog sayfamın 100. yazısını, bu vesileyle ünlü yazarın kısa ama mükemmel mısraları ile bitirmek istiyorum:

 

     Bazen

Yıldızları süpürürsün, farkında olmadan

 Güneş kucağındadır, bilemezsin

 Bir çocuk gözlerine bakar, arkan dönüktür,

 Ciğerinde kuruludur orkestra, duymazsın

 Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın

 Uçar gider, koşsan da tutamazsın…

 

Bu şiiri arada bir okumak lazım “Olmak ya da olmamak !” bu olsa gerek, ne dersiniz?

634 defa okundu

6,368 total views, 1 views today

TÜM ZAMANLARIN YAZARI “WILLIAM SHAKESPEARE” ve MONTBLANC” için 4 yorum

  1. Güzel yazı. Bu ülkede hayatımızdan her geçen gün biraz daha eksilen inceliklere, zarafete, saygıya ve mizahla bezenmiş ciddiyete dair bir yazı. Hepsinden önemlisi kayıp giden zamana ve bizim farkında bile olmadığımız sonsuzluğa dair bir yazı sanki. En azından ben böyle hissettim.

    Oğluma bırakacağım bir Nomos almak için geleceğim güne kadar sağlık ve kitapla kalınız efendim.

Bir cevap yazın