GERALD GENTA- SAATÇİLİĞİN PİCASSO’SU- MODERN SAATÇİLİĞİN BABASI ANISINA

2011 yılında, 80 yaşında vefat eden ünlü tasarımcı ve sanatçının anısına eşi Evelyne geçen ay içinde “Gerald Genta Mirası” Vakfı’nı kuracağını açıkladı.

Tasarımın ve bilhassa saat tasarımının bir numaralı ismidir Gerald Genta. Audemars Piguet Royal Oak, Patek Phillippe Nautilus ve Omega Constellation modellerinin, Cartier, IWC, Hamilton, Van Cleff & Arpels’in ve ayrıca kendi ismini taşıyan markasının sayısız ve zamansız modellerine imzasını atmış bir sanatçıdır.

Vakfın finansmanını eşi Mrs Genta karşılayacak. Ekim ayında toplanacak kuruluşun amacı: “Sıra dışı fakat kullanışlı ve kalıcı” tasarımları ödüllendirmek. Kuruluşun değerlendirme komitesinde Audemars Piguet’in CEO’su Francois-Henry Bennahmias, Haute Horlogerie kuruluşunun başkanı Fabienne Lupo, tanınmış saat incelemesi yazarları, ünlü Singapur perakende zinciri Hour Glass’ın başkanı Micheal Tay, ünlü müzayede evi Christie’s başkanı David Armstrong ve Gerald Genta’nın kızı pazarlama analisti Alexia bulunuyor. Yenilikçi, sıra dışı ve kalıcı olmak işte bütün mesele! Gerald, “Harikulade mekanik mekanizmalar yapılıyor; fakat tasarımları bunları yansıtmıyor “diye düşünüyordu. O yıllarda Quartz saatlerin saat piyasasında neden olduğu krizle tasarımları ile en iyi mücadele eden kişi olmuştur. Şimdi yeni kabiliyetlere destek olma zamanı! Bu vakfı işte bu yüzden çok önemsiyorum ve aktivitelerini takip edeceğim.

Kendimi bir saat dostu ve meraklısı olarak görmüşümdür; ancak aynı zamanda bu işin ticaretini de yapmaktayım. Yıllardan beri sürekli ekonomik krizlerle mücadele eden ülkemizde, kalıcı ve sürdürülebilir olmak için çok beğendiğim yeni modelleri bile incelerken ürünün ticari yönünü düşünmeden yapamam. Üründen aldığım zevkin ve heyecanın bastırılmasına neden olan bu alışkanlığı sadece Gerald Genta’nın tasarımlarını incelerken duymamışımdır. Genta’nın bütün modelleri sıra dışı cazibesinin yanında aynı zamanda kullanışlı ve dolayısı ile ticari olmuştur.

 

Gerald Genta’nın tasarımlarını yaptığı bazı saatleri de aşağıda sıralıyorum:

 

1959 Constellation for Omega

 

1968 Golden Ellipsefor Patek Philippe

 


1969 Gerald Gentakendi markası

 

1970 Royal OakFor Audemars Piguet

 

 

1976 Ingenieurfor IWC

 

 

1976 Nautilus for Patek Phillippe

 

1980 Walt Disney Figürleri Mickey Mouse, Minnie Mouse, Goofy, Donald Duck kıymetli saat kadranlarında

 

1980 Iconic Bvlgari-Bvlgari

 

1997 Cartier’s Pasha

 

1998 yılında kendi markası Gerald Genta’yı Bvlgari’ye satarak Louis Vuitton- Moet Hennessy grubuna dahil oldu.

1933 defa okundu

6,841 total views, 1 views today

GERALD GENTA- SAATÇİLİĞİN PİCASSO’SU- MODERN SAATÇİLİĞİN BABASI ANISINA” için bir yorum

Bir cevap yazın