USTA TAKİPÇİLER İÇİN

ABONE OLUN

AY TAKVİMİ – MOONPHASE


New Moon
New Moon

The moon is currently in Libra
The moon is 27 days old

Distance: 60 earth radii
Ecliptic latitude: 3 degrees
Ecliptic longitude: 189 degrees

OTOMATİK SAATLERİNİZ HİÇ DURMASIN

 

 

Ben de tam böyle bir alet arıyordum” dedi müşterim. “Pilli saat kullanmam ama mekanik saatlerimi de ayarlamakta hep zorlanmışımdır” diye ilave etti. Bu konuya merakı olanlar gayet iyi bilirler. Eskiden herkesin tek bir saati vardı ve genelde de hatırası olan saatlerdi bunlar. “Sünnet saati, kirve hatırası, mezuniyet hediyesi, baba yadigarı” saatler kolumuzdan hiç çıkmazdı. Kolunda saati olmayan iş güç sahibi insanlara pek de iyi bakılmazdı.

 

Günümüz şartlarında, her şeyde olduğu gibi saatlerde de çeşitlilik arttı ve herkesin birden çok saati oldu. Mekanik, gerçek saat meraklıları da kullandıkları saat modellerini arttırdılar ve giydikleri kıyafete göre saat takmaya başladılar. Sabah evden çıkmanın telaşı ile çoğu zaman saatlerini ayarlamakta zorlanmaya başladılar. İşte tam da bu sorunu çözmeye yönelik mekanik otomatik saat kurma aparatları yapıldı. Normal şartlarda kullanılmadığında ortalama 36 saatte duran otomatik saatler, MTE Winder veya Modalo Mekanik Otomatik Saat Kurma Aparatları’natakıldıklarında çalışmaya devam ediyorlar ve daima kolunuza takılmaya hazır bekliyorlar.

 

Blog yazısı4 1

 

İşleyen demir ışıldar hesabı, yağlarının kurumaması için de iyi bir sistem saatlerimizin bu mekanizmalar vasıtası ile sürekli çalışır vaziyette olması.

 

5766 defa okundu

21,938 total views, 2 views today

2 Yorum

 1. Erinc Atilla

  Tevfik Bey, watch winder bahsettiğiniz gibi, self winding mekanik saatlerin her daim kullanıma hazır olması için oldukça faydalı bir aparat. Fakat benim de kafama takılan bir soru var, nasıl ki akşamları evimize gittiğimizde arabamızı marşta bırakmıyoruz, kullanmadığımız bir dönemde saatimizin de devamlı çalışma konumunda bırakmamız ne kadar doğru ? Hem saatin mekanizmasının yıpranması açısından hem de, mekanik saatin verdiği bir zevk de, quartz’lara inat kullanımdan önce saatin ayarlanması, hatta self winding olmayan mekanizmalarda saatin kurulması değil midir ?

  • Ömer Aydın

   Erinç Bey merhaba,
   Öncelikle gecikme için kusura bakmayın önce grip ardından Cenevre fuar ziyareti cevabımı geciktirdi. Mekanik Otomatik saatlerin çalışması durmasından mekanizma için daha iyidir.Çalişan demir ışıldar hesabı, ayrıca yağların viscositesini kaybetmemesi için çarkların çalışması daha yararlı olur. Otomatik saat kurma aparatları surekli saatlerı kurmazlar belirli sürelerde harekete geçerek mekanizmanın çalışması için yeterli gücü sağlarlar. Sadece kurularak çalışan saatleri bile kola takmadığınızda zaman zaman kurmak ve çalıştırmak mekanizma açısından faydalıdır.
   Selam ve Saygılarımla
   Ömer Aydın

Yorum yazın

Etiket kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Geri

© Usta Saati – Saat ve kaleme dair. Tevfik Aydın 2013