OTOMATİK SAATLERİNİZ HİÇ DURMASIN

 

 

Ben de tam böyle bir alet arıyordum” dedi müşterim. “Pilli saat kullanmam ama mekanik saatlerimi de ayarlamakta hep zorlanmışımdır” diye ilave etti. Bu konuya merakı olanlar gayet iyi bilirler. Eskiden herkesin tek bir saati vardı ve genelde de hatırası olan saatlerdi bunlar. “Sünnet saati, kirve hatırası, mezuniyet hediyesi, baba yadigarı” saatler kolumuzdan hiç çıkmazdı. Kolunda saati olmayan iş güç sahibi insanlara pek de iyi bakılmazdı.

 

Günümüz şartlarında, her şeyde olduğu gibi saatlerde de çeşitlilik arttı ve herkesin birden çok saati oldu. Mekanik, gerçek saat meraklıları da kullandıkları saat modellerini arttırdılar ve giydikleri kıyafete göre saat takmaya başladılar. Sabah evden çıkmanın telaşı ile çoğu zaman saatlerini ayarlamakta zorlanmaya başladılar. İşte tam da bu sorunu çözmeye yönelik mekanik otomatik saat kurma aparatları yapıldı. Normal şartlarda kullanılmadığında ortalama 36 saatte duran otomatik saatler, MTE Winder veya Modalo Mekanik Otomatik Saat Kurma Aparatları’natakıldıklarında çalışmaya devam ediyorlar ve daima kolunuza takılmaya hazır bekliyorlar.

 

Blog yazısı4 1

 

İşleyen demir ışıldar hesabı, yağlarının kurumaması için de iyi bir sistem saatlerimizin bu mekanizmalar vasıtası ile sürekli çalışır vaziyette olması.

 

15317 defa okundu

35,232 total views, 22 views today

OTOMATİK SAATLERİNİZ HİÇ DURMASIN” için 12 yorum

 1. Tevfik Bey, watch winder bahsettiğiniz gibi, self winding mekanik saatlerin her daim kullanıma hazır olması için oldukça faydalı bir aparat. Fakat benim de kafama takılan bir soru var, nasıl ki akşamları evimize gittiğimizde arabamızı marşta bırakmıyoruz, kullanmadığımız bir dönemde saatimizin de devamlı çalışma konumunda bırakmamız ne kadar doğru ? Hem saatin mekanizmasının yıpranması açısından hem de, mekanik saatin verdiği bir zevk de, quartz’lara inat kullanımdan önce saatin ayarlanması, hatta self winding olmayan mekanizmalarda saatin kurulması değil midir ?

  1. Erinç Bey merhaba,
   Öncelikle gecikme için kusura bakmayın önce grip ardından Cenevre fuar ziyareti cevabımı geciktirdi. Mekanik Otomatik saatlerin çalışması durmasından mekanizma için daha iyidir.Çalişan demir ışıldar hesabı, ayrıca yağların viscositesini kaybetmemesi için çarkların çalışması daha yararlı olur. Otomatik saat kurma aparatları surekli saatlerı kurmazlar belirli sürelerde harekete geçerek mekanizmanın çalışması için yeterli gücü sağlarlar. Sadece kurularak çalışan saatleri bile kola takmadığınızda zaman zaman kurmak ve çalıştırmak mekanizma açısından faydalıdır.
   Selam ve Saygılarımla
   Ömer Aydın

 2. Merhaba Ömer bey;

  Ben otomatik veya kurmalı bir saat almak istiyorum.Neden; hem iyi bir eser kolumda dursun,baktıkça gurur duyayım hem de pilli saatler gibi belirli aralıklarla içi açılmasın,fabrikanın kapattığı gibi orijinal kalsın.Fakat bir saatçi “otomatik veya kurmalı saatler de belli aralıklarla açılıp temizlenip yağlanması,bakım yapılması gerekir” dedi…
  Hakikaten böyle mi?Eğer böyle ise benim şu an taktığım Seiko Kinetic saate devam edeyim o zaman…Hürmetler eder,iyi günler dilerim…

 3. İyi günler. Marc ecko e35000g1 modelinde otomatik saatim var. Bu saati kurmalı saat gibi sabahları 20 – 24 tur çevirmek saate zarar verir mi? Günlük koluma takma sürem az olduğu için bu işlemi yapıyorum. Gerçi saatin kurma kolu sınırsız dönüyor. Bu çevirmeler saate enerji verir mi?

 4. Gr.1.ag1046.02 model (romanson) bir saatim var. Saatim en az 4-5 kez servise gitti, bir arıza bulunamadı. Saat yenisiyle değiştirildi. Gelen saat 2-3 ay sorunsuz çalıştı daha sonra geri kalanlar yine başladı. Servise gönderdim “Sol kolda hareket az, sağ kola takın.” dendi. Bu saati nasıl kullanılmalıyım? Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim. Saygı ve selamlar

 5. merhaba. bir sorum olacak. bugün bir sevenfriday otomatik saat aldım. saat kolumdayken çalışıyor fakat çıkartınca bir iki saat içinde duruyor. koluma tekrar taktığımda ayarlamak durumunda kalıyorum. saat kendisi otomatik olarak ayarlanması mı gerekiyor, yoksa her seferinde ayar yapmak durumundamıyım.

  iyi günler dilerim
  Burak Kurt

Bir cevap yazın