EN DOĞRU SAAT, ŞİMENDİFERLİ KÖSTEKLİ SAAT !

Eskiden kol saatlerini çoğunlukla kadınlar takarlarmış. Erkekler bunları bilezik olarak kabul ettiklerinden cep saati kullanmayı tercih etmişler. Bu nedenle, köstekli saat “Erkek Saati” olarak tanımlanabilir.

Şimendiferli Köstekli Saati esas meşhur eden TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) olmuştur. O çağda saat takan kimse çok azdır. TCDD, trenlerin zamanında hareket etmesi için hareket amirlerine ve istasyon şeflerine birer cep saati zimmetlemeyi düşünmüş. Ön veya arka kapağında “Şimendifer ve TCDD amblemi” kabartması olan bu cep saatleri ilk etapta, Zenith ve Omega gibi büyük İsviçre saat firmalarına sipariş edilmiş. Daha sonra bunlara Serkisof (Türkiye’de yaşayan bir Rus vatandaşının kendi adını taşıyan İsviçre’de imal ettirip Türkiye’de sattığı markası) da eklenmiş.

O yıllarda, Anadolu’nun tüm köy ve kasabalarında hareket amirlerinin her defasında köstekli saatlerini ceplerinden çıkarıp bakarak treni hareket ettirmesi, özellikle TCDD amblemi taşıyan şimendiferli köstekli saatlerin en doğru saat olarak kabul görmesine neden olmuştur.

 

6176 defa okundu

14,006 total views, 2 views today

EN DOĞRU SAAT, ŞİMENDİFERLİ KÖSTEKLİ SAAT !” için 2 yorum

 1. Selamlar iyi günler dilerim ben Özcan Karakoç elimde GENIE marka TCDD saati var ön yüz kapaksız ve en altta “swıss made” ile İsviçre yapımı yazıyor arka taraf kapaklı dışında lokomotif, ay-yıldızlı,TCDD logolu iç tarafta ise saate işlenmiş”ANCRE DE PRECISION” yazıyor ve Nobel ödülü logoları var. Bu saat hakkında bilgi verebilir misiniz şimdiden teşekkürler ederim hayırlı işler

  1. Özcan bey merhaba,

   Genie 1919 yılında İsviçre’de kurulmuş bir markadır. 2004 yılında tekrar küllerinden doğmuş ve daha ziyade Çin pazarına yatırım yapmaya başlamıştır.

   2019 yılında Grenchen İsviçre fabrikası yenilenmiştir. Bahsi geçen cep saatlerinde kullanılan makine ünlü 6498 kalibre hassas ve ödüllü makinedir.

   ANCRE DE PRECISION hassas maşa demektir ve o günkü şartlarda mekanik saat hassasiyet sertifikasıdır. TCDD ablemi ise o yıllarda Türkiye’de satılan cep saatlerinin alameti farikası gibidir ve saatlerin satışında büyük rol oynar.
   Saatin kanımca antika bir değeri yoktur.

   Ömer Fatih Aydın

Bir cevap yazın