MİKRO MEKANİK VE SAAT TEKNOLOJİLERİ ANADOLU MESLEK LİSESİ

Mesleki eğitim şart dedik; gençler eğitim tercihlerini doğru yapmalı dedik; genel liselere değil teknik liselere ihtiyaç var dedik; işsizler ordusuna eleman yetiştirmeyelim dedik; lise mezunu teknisyen olarak işyeri açma belgesine sahip olsun hatta yurtdışı iş başvurularında yardımcı olan “Europass” sertifikasını da alabilsin dedik; mesleğimiz mekanik saatçilik, satış sonrası tamir servisine eleman bulmakta zorlanıyoruz, üstelik mikro mekanik birçok sanayi kolunun ihtiyacıdır diye düşündük.  Bunun için yıllardır çabaladık ve adeta havanda su dövdük!

Müjdeler olsun okulumuz açılıyor!

 

Okulumuz, Bursa Osmangazi ilçesinde 150 yıllık Tarihi Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tahsis edilen müstakil bir yapıda. Üstelik bu seneki eğitim yılımızda “Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Bölümü” faaliyete geçiyor. İlahi bir tesadüf, tahsis edilen binanın yıllar önce Rolex’in kurucusu Hans Wilsdorf Vakfı tarafından hibe olarak yaptırılmış olması.

Kader, kısmet diye bir şey varsa herhalde bu olmalı diyorum.

 

Bina hazırlanıyor; ya müfredat? Diye soranlarınızı duyar gibi oluyorum. Müfredatı hazırlayabilmek için TÜSAD Saatçiler Derneğimizden bir heyet İsviçre’nin ünlü saatçilik okulu Ecole d’Horlogerie Cenevre’yi ziyaret etti ve aynı müfredatın uygulanması konusunda anlaşıldı. Okulumuz 4 senelik bir teknik meslek lisesi niteliğindedir. LGS (Lise Giriş Sınavları) neticesinde öğrenci kabul edilmektedir.

5/9/2019 tarihinde TÜSAD Saatçiler Derneğimizin okul konseyinde olmam nedeniyle binamızın tadilat işlemlerini incelemek için Bursa’ya gittim. Yaptığım en keyifli seyahatlerden biriydi. Aşağıdaki fotoğraflar Türkiye Saatçilik camiasının yıllardır, benimse yaklaşık 25 yıllık hayalimdir! Eksiklerimiz mevcuttur; ancak yardımsever insanlarımız her zamanki gibi var olacaktır.

Amerikalı Eğitimci “Lon Watters” in bir deyişiyle bitirmek istiyorum: “Okul yarını içine alan bir dört duvardır”. Duvarlar tamamlanmak üzere, iş yarınlarımızı garanti altına almaya kaldı…

 

 

408 defa okundu

853 total views, 4 views today

MİKRO MEKANİK VE SAAT TEKNOLOJİLERİ ANADOLU MESLEK LİSESİ” için 2 yorum

  1. Çok çok tebrik ederim. Sanırım bir hayalin gerçekleştiğinin görülmesinden daha fazla mutluluk verecek bir şey olamaz. Belki yarınlarda bu okul mezunu gençlerin hayali olacak saatler bileklerimizde olacak. Ah keşke…

Bir cevap yazın