“AUSLANDERTREFFPUNKT” (Yabancıların Buluşma Noktası) ve MONDAINE

Tren istasyonlarını çok severim. İnsanların kavuşma ve ayrılma noktalarıdır. Bilhassa büyük şehirlerin istasyonlarının farklı bir atmosferi vardır. Sürekli bir canlılık, zamana karşı bir koşuşturma izlersiniz. Her milletten insanı bulabileceğiniz Avrupa’daki büyük tren istasyonlarında, eskiden daha çok sayıda Türk ve yabancı işçiye rastlardınız. Gurbetçilerin çoğu memleketlerinden bulundukları bu yabancı şehre trenle ulaşmaktadır. Memleket hasreti yürekleri yakmaktadır. Dönüş yine bu tren istasyonundan olacaktır. Dolayısı ile memleketlerine en yakın noktadır. Her an bir memleketlisini hatta hemşehrisini görmek, haber almak umuduyla bekleşirler tren istasyonlarında. Gün gelecek hasretlik bitecektir.

Tren yollarının çok gelişmiş olduğu Avrupa şehirlerinde, bilhassa İsviçre’deki tren istasyonlarının merkezlerinde özel tasarım büyük İsviçre İstasyon Saatinin altında Almanca Yabancıların Buluşma Noktası manasına gelen “Auslandertreffpunkt” yazar. Çocukluktan beri babamla yaptığım fuar ve fabrika ziyaretlerinde eğer birbirimizi kaybedersek bu noktada buluşma konusunda anlaşmışızdır. Çoğu kimsenin evlerinde bile telefon olmadığı bu yıllarda yabancı bir şehirde daima güvenilir bir buluşma yeridir İstasyon Saatlerinin altındaki bu buluşma noktası.

50755933

Dünyanın en dakik, işlek, güvenilir ve  konforlu trenleri de İsviçre Demiryollarınınkilerdir. İsviçre’deki tren istasyonları da bu yoğunluğu taşıyacak şekilde imar edilmiş ve 2. Dünya Savaşı’ndan etkilenmemişlerdir. Bu istasyonların en önemli ve işlevsel aksesuarları da şüphesiz ki saatleridir. Saatçiliğin merkezi İsviçre’deki İstasyonların saatleri de farklı olmalıdır. Bu görev gene İsviçre Demiryollarının bir çalışanı olan mühendis Hans Hilfiker’e verilmiş ve Hilfiker’in 1944 yılında tasarladığı İstasyon saatleri sade, okunaklı, modern ve ikonik tasarımlarıyla bütün istasyonlarda yerlerini almıştır. 1955 yılında, ucunda kırmızı nokta bulunan ve istasyon hareket memurlarının elindeki hareket işareti levhalarından esinlenerek tasarlanan kırmızı renkli saniye kolunun ilavesi ile İstasyon saatleri, bütün turistler ve İsviçreliler için adeta İsviçre’nin bir alamet-i farikası haline gelmiştir. Konumuz saat ve yer İsviçre olunca, bütün trenlerin muhakkak her dakika başında dakik olarak hareket etmesi gerektiği düşünülmüş ve bu işlem  bütün tren istasyonlarındaki saatlerin bir merkez saatten her dakika başında senkronizasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Bu yüzden İstasyon Saatlerinin saniyeleri 1 dakikayı 60 saniyede değil de 58,5 saniyede tamamlayıp saat başında 1,5 saniye beklerler ve yelkovanın 1 dakika atması ile kaldıkları yerden yollarına devam ederler. İşte o 1,5 saniye, bütün istasyonlardaki saatlerin birbiriyle merkez saate göre senkronize olduğu andır. Adeta, İngiltere ve dünya için Londra’daki Big Ben ne ifade ediyorsa, İsviçre’nin özel tasarım İstasyon saatleri de aynı şekilde kabul görmüştür.

1951 yılında, Erwin Bernheim tarafından İsviçre’de kurulan saat fabrikası Mondaine, İsviçre Demiryollarının (SBB) ikonu olarak kabul edilen tasarım harikası saatinden çok etkilenmiş ve 1986 yılında İsviçre Demiryolları ile anlaşarak bu saatleri kol saati olarak tasarlamıştır. Önceleri kollarında istasyon saatinin ufak bir versiyonunu taşımak birçok insana şaka gibi gelse de, kısa sürede bu mükemmel tasarım birçok kimse tarafından beğenilmiş ve her milletten insanın kolunda yer almaya başlamıştır.

A512.30358.16SBB-mondaine-stop2go

Bu saatin kadran tasarımının daha sonraları izinsiz olarak ünlü Apple firmasının cep telefonu yazılımlarında da kullanıldığını ve bu yüzden Mondaine ve İsviçre Demiryolları ile davalık olduklarını çoğunuz herhalde duymuştur. İşte İsviçre’nin bu ikonik tasarımı Mondaine saatleri artık Türkiye’de!

1256 defa okundu

9,988 total views, 3 views today

“AUSLANDERTREFFPUNKT” (Yabancıların Buluşma Noktası) ve MONDAINE” için 6 yorum

 1. bu saatten bende var özellikle işviçreden getirtmiştim. Küçük de olsa hayal kırıklığına uğradım. Çünkü o 1,5 saniyelik geçikme her saatinde olmuyor.

  1. Merhaba evet yalnız Stop2Go larda var o özellik, yine de güzel. Güle güle kullanın.

 2. Tevfik Aydın saate mağazaya girsem galiba akşam çıkarım fakat internet mağazası yok sanırım. Bizler için İstanbu’a gelmek ise bir problem. Nasıl ulaşabiliriz ?

  1. Hasan Bey merhaba,

   İyi bir web sitemiz var! http://www.tevfikaydin.com eğer herhangi bir arzunuz olursa bize telefonla ulaşıp ürün hakkında bilgi alabilirsiniz; fiyat konusunda yardımcı olur, kargo ile adresinize yollarız !

   Saygılarımla,
   Ömer Aydın

Bir cevap yazın