“HELVETICA” GÖZÜNÜZÜN PASINI SİLER!

Helvetica, grafiker Max Miedinger ve işletmeci Eduard Hoffmann tarafından İsviçre’nin Basel yakınlarındaki Münchenstein şehrinde 1957 yılında tasarlanan  dünyanın en sevilen harf ve rakam karakterlerinin adıdır. Helvetica fontlarının rahat, net, anlaşılabilir ve okunaklı olması ünlü Alman tasarımcı ve grafiker Erik Spiekermann  tarafından şöyle anlatılmıştır: “Soluduğumuz hava gibidir Helvetica. Nasıl nefes almaktan başka çaren yoksa yazıda Helvetica’yı kullanmaktan başka şansın yoktur”.

Plakat_1_low-1

İyi tasarlanmış, dengeli, akıcı, uyumlu, anlaşılabilir, sofistike ve mantıklı formu ile Helvetica; trafik levhaları, reklam metinleri, panolar, marka logoları ve devletler arası yazışmada öncelikle tercih edilir bir yazı karakteri olmuştur.

Helvetica 012

İsviçre’nin ikonu olan  resmi tren istasyon saatlerini kol saatine uyarlayarak kendine saat dünyasında önemli bir yer edinen Mondaine markası, Helvetica fontlarını kullandığı kasa yapısı ve kadranı ile  gene zamansız ve kalıcı bir tasarım yaratmış!

Helvetica 003

Aşağıda Mondaine Saatleri ve Helvetica fontları arasındaki inanılmaz 6 benzerliği dikkatinize sunuyorum:

1-      İkisi de tasarım, fonksiyon ve ömür boyu güvenirliği ile İsviçre ikonudur.

2-      Geleneksel tasarım ve fonksiyon birbiriyle kusursuz uyum içindedir.

3-      Yaratıcılık ve sadelik tasarımın kalıcı ve zamansız olmasına neden olmuştur.

4-      Net ve okunaklı olabilmek için gerekli kontrast, orantı ve düzen, günlük kullanım için fonksiyonel ürünler meydana gelmesine neden olmuştur.

5-      Her ikisi de dünya çapında bilinir markalardır.

6-      Özgün ve kusursuz grafik tasarım,  fonksiyonel olmanın vazgeçilmez unsurudur ve bu her iki üründe de mevcuttur.

Helvetica1-scan

MH1.R2210.LB-1 copy

 

19.57 Helvetica-1

Buraya kadar ansiklopedik bilgi verdik. Şimdi, Mondaine Helvetica fontlu kadran ve kasa tasarımına dair en orijinal müşteri tepkilerini paylaşmak istiyorum:

“Çok güzel ve okunaklı adeta gözümün pasını sildi!”

“Yazı karakterlerini bir süre sonra görmüyorsunuz ama ortaya çıkan fonksiyonellik sizi kendine bağlıyor ve güven veriyor!”

Helvetica 008

İşte bu yüzden etrafınızda her yerde onu göreceksiniz : 3M, Agfa, American Airlines, BMW, Lufthansa , Fendi, Microsoft, Mitsubishi Electric, Muji, Nestle, Panasonic, Saab, Samsung, Texaco ,Arçelik, Migros, Mondaine…..

 

Kitap görselleri: Story of a Typeface Helvetica Forever, Lars Müller Publishers

1293 defa okundu

6,842 total views, 1 views today

“HELVETICA” GÖZÜNÜZÜN PASINI SİLER!” için bir yorum

  1. Yakın zamanda Steinhart dışında etkilendiğim ismi çok duyulmamış saat markalarının başında geliyor Mondaine. Helvetica font tarihini ise bilmiyordum, saate tarih ve sanat girdikçe kalitesi gözümde birden artıyor. Fakat ulaışması zor bir saat, ülkemizde internet üzerinde satışı yok, ayrıca İstanbul dışında mağazalarda bulmak neredeyse imkansız. Saati elime almadan, kordonu ve kasasını hissetmeden almak istemem. Umarım bir yerde karşılaşırız da kolumda taşırım.

Bir cevap yazın