BASELWORLD 2018 YENİLİKLER: NOMOS GLASHÜTTE “GÜNCEL”

Bir Basel Fuarı daha geride kaldı. Yediğimiz, içtiğimiz bizim oldu. Sıra, gördüğümüz güzelleri anlatmaya geldi!

Bu bölümde Nomos Glashütte’nin yeni makine ve tasarımlarından bahsetmek istiyorum. Nomos’un artık yeni bir Neomatik kalibresi var: DUW6101. Böylece daha büyük kasalı saatlere uygun bir kalibresi de olmuş oluyor.


Önemli bir teknolojik yenilik barındırıyor bu mekanizma. Nispeten büyük tasarlanmış takvim göstergesi artık birinci kademede ileri ve geri seri ayarlanabiliyor. İleri ve geri seri ayar dikkatinizi çekmiştir umarım. Artık yanlışlıkla fazla çevirip takvimi bir gün ileri ayarladığınızda tam bir ay çevirmek zorunda kalmıyorsunuz; seri olarak birinci kademede bir gün geri almanız mümkün oluyor. Ayrıca artık bu seri ayar işlemini istediğiniz saatte yapabiliyorsunuz! Birçok mekanizmada seri ayar saat 21.00 ile 03.00 arasında yapılırsa takvim çarklarının sıkışmasına ve arızaya neden olurdu. Bu sorun artık ortadan kalkmış oluyor.

Nomos bu kalibreyi, yeni Orion modelinde takvimi saatin üç göstergesi hizasına yerleştirerek, Ludwig modelinde takvimi saatin dört göstergesi hizasında ve çok değişik bir tasarımla takvimi saat kasasının etrafında iki kırmızı çizgi arasında işaret ederek yeni Tangente modelinde değerlendirmiş.

Bütün bu yeni modelleri 41mm çapında tasarlamışlar. Bu yeni seriye verdiği isim de farklı: UPDATE yani GÜNCEL! Zaten Nomos’un sırrı da bu olsa gerek: daima güncel kalabilmek ve yeniliklerin ve trendlerin öncüsü olmak.

Nomos’un yenilikleri bununla da bitmemiş, ünlü Alman tasarımcı Werner Aisslinger’in Autobahn modelinin lansmanı da fuarda yapılmıştır. Dinamik tasarımı ve mühendisliği, antika otomobillerin ön panelinden esinlenen kadranı, yeni takvim çemberi, luminous kadran ve akrep yelkovanı ile aşağıda bu modeli ve kadran renklerini görebilirsiniz.


Nomos son olarak Tetra modellerine sihirli bir dokunuş yapmış. Kare kasa ve sade formu ile işte yeni 4’lüler Petit-Four serisi karşınızda:

Kontrast renkleri, rakamların tipografisi ve farklı akrep ve yelkovan renkleri ile bu saatler sadece mükemmel ustalık ürünü değil de adeta bir mücevher gibi kollarımızda yer almayı bekliyorlar.


Yediklerimizden bahsetmeyecektik. Ancak, Nomos’un Tetra modellerini incelerken tasarımlarına çok benzeyen lezzetli “Petit Four” tatlı ikramından da bahsetmemek olmazdı.

 

Fotoğraflar: Copyright: NOMOS Glashütte

847 defa okundu

7,588 total views, 1 views today

BASELWORLD 2018 YENİLİKLER: NOMOS GLASHÜTTE “GÜNCEL”” için 5 yorum

  1. Cemal bey merhaba,

   Öncelikle saat ustaları genelde yuvarlak mekanizma yaparlar. Kare veya dikdörtgen tasarlanmış saat mekanizmaları çok azdır.
   Daha sonra bu yuvarlak mekanizmalar tasarımcılar tarafından kare veya dikdörtgen kasalı olarak piyasaya fark yaratmak için lanse edilirler! Zevkler ve renkler! Benim çok beğendiğim dikdörtgen ve kare kasalı saatler arasında Jaeger Le Coultre Reverso, Tag Heuer Monaco ve Nomos Glashütte Tetra modelini sayabilirim ! Benim zevklerim dört köşe demiyorum ama farklı zevkleri de izlemekten keyif alıyorum .

   Saygılarımla,

   Ömer Aydın

 1. Fuarları ve fuarlardaki yenilikleri hayata açılan yeni kapılar olarak görürüm ve bana hep heyecen verir. Baselworld 2018 fuarındaki havayı bizlere taşıdığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim.
  Saatlerdeki gün ayarını neden hiç doğru yapamadığımı ilk defa tam olarak mantığıma oturtabildim. Saatimdeki gün ayarını yaparken bir günü yani 24 saati hesaplayarak ayarlarsam doğru olacağını düşünüyordum ancak günler ilerledikçe doğru günü neden ayarlayamadığımı birtürlü anlayamıyordum. Emeğinize, yüreğinize ve kaleminize çok teşekkürler.
  Sevim Özşahin

  1. Sevim Merhaba,

   İnternet yayıldıktan sonra eski dünya çapında katılımın olduğu fuarlar azaldı,daha küçük local etkinliğe dönüştüler.
   Basel fuarı da bundan etkilendi.Katılımcı sayısı azaldı. Ziyaretçiler de aynı şekilde.

   Ben de çocukluğumdan beri büyük fuarları ve ordaki heyecanı ve yenilikleri izlemeyi sevmişimdir. Güncel ve sürdürülebilir olmak için gerek şart gibi görürüm.

   Yeni trend local etkinlikler ise yapacak birşey yok biz de onlara katılırız.

   Yorumun için teşekkür ederim,
   Selamlarımla,
   Ömer F. Aydın

 2. bu kadar sade tasarımı hiç bu kadar uzun süre incelemedim. bahsettiğim konu nomos’un her modelinde geçerli. basitlik, ergonomik, elegan.

  geleceğin yıldız markası gözümde.

  son olarak, Autobahn gelse de yakından bir incelesek, içe konik kadranın yapısını merakla bekliyorum.

  bir saatsever, daha işin başında bir saat tamircisi olarak sevgilerimi sunuyorum.

  Taşkın Uslu

Bir cevap yazın