VİTRİNDE SOL ÜSTTE BULUNAN MARKA

Doğru okumak isteriz ama zordur yabancı markaların Türkçe okunuşları. Eskiden bu kadar çok markanın olmadığı, İstanbul ve Ankara radyolarının altın çağını yaşadığı günlerde işimiz daha kolaydı.

Türkiye’de fazla saat markası yoktu. İsviçre saati denince akla Zenith gelir, bunu Omega ve Longines takip ederdi. Üstelik radyo reklamlarında bu az sayıda markanın doğru okunuşlarını sıkça duyardık. Bir de herkesin kendi saatçisi vardı. Marka belirtilmeden saat almaya gidilir, hatta “Bak sana bırakıyorum;  doğru çalışsın” denirdi.

Saat önemli bir ihtiyaçtı. İsviçre malı olması da kullananın statüsünü arttırırdı. Sonra Japonların buluşu; pratik, dakik ve daha hesaplı pilli saatler piyasamıza girdi. Türkiye’de marka sayısı arttı. Okuryazar sayısının da artması ile gazete ve dergi reklamları saatler için daha fazla kullanılmaya başlandı. Artık markalar daha ziyade göze hitap ediyorlardı.
Böylece, CITIZEN markası halk ağzı ile “Çitizen” veya “Getezin” oldu. Hatta piyasamızın akıllıları “Getezin” marka saat imal ettirip sattılar. GUESS markası “Gıs”, “Gues” veya ‘Gas’ olarak okundu. Yanlış okumak ve komik duruma düşmek istemeyen müşteriler “Vitrinde sol üstte bulunan markanızdan istiyorum” diyerek sizin doğru okunuşunu söylemenizi beklediler.
Burayı tıklayarak bazı önemli saat markalarının ve saat terimlerinin doğru okunuşlarını duyabileceksiniz. Bu yazımızda saat meraklılarının kulağına hitap etmek istedik, sanırım okunuşunu merak ettikleriniz çıkacaktır.

2978 defa okundu

17,413 total views, 3 views today

VİTRİNDE SOL ÜSTTE BULUNAN MARKA” için 2 yorum

  1. Açıklamalar için teşekkürler. Ama şu gerçeği göz ardı etmemek gerekiyor. İnternetten distribütör garantili % 100 orijinal denilen ve de bilinen marka bir saat aldım. Epeyce para verdim. Takıp kullanmak yerine günde elime alıp uzun uzun bakıp kutusuna koyuyordum. Hep uygun güzel bir ortamda kullanmayı arzuluyordum. Derken saat bir gün durdu. Ayarlıyorum biraz çalışıyor tekrar duruyor. En güvendiğin yılların saatçisine götürdüğümde ise istenmeyen gerçekle karşılaşmış oldum. Saat replik veya kısacası sahte olmadı halk tabiri ile çakma. Evet yanlış duymadınız. Cep saati almak istedim. İnterneti karış karış taradım. Distribütörü aradım. Sonuç Sıfır. Şunu iyi anladım. Türk Lirası bazında ben 15.000,00.-TL. veya 20.000,00.-TL. lik bir 18 K altın kasa saat almak istiyorum. Ama Türkiye den değil. İsviçre ye gidiş geliş çok çok 500,00.-EURO yol parası Vize şu bu derken bu haydi 1.000,00.-EURO olsun. Saatin fiyatını TL. bazında 23.000,00.-TL. ye çıkartırım ama gider orijinal bir ürün ve de yerinden almış olurum. Ama sürpriz yaşamam. İnanın önceki hadise de hakkımı arayacak hiç bir mercii bulamadım. Maalesef. Bu gerçeği kabullenmek gerekiyor. Ülkemiz ama gerçek bu. Saygılarımla.

  2. Sayfanızı çok beğendim, emeğinize teşekkür ediyorum.Ayrica Rolex in okunuşu gerçekten ilginçmis))

Bir cevap yazın