ORKESTRA ELEMANLARINI TAKDİMİMDİR!

Bu sene 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında 3.sü düzenlenecek Tasarım Bienali kapsamındaki “Yaratıcı Mahalleler Programı”na firmamız Tevfik Aydın olarak “Saatlerce” projemizle katılıyoruz. İTÜ Öğretim Görevlisi Ses Mühendisi Sertaç Kakı’nın video ve ses tasarımını yaptığı bu proje dünyada ilklerden olacaktır.

Enerjisini pilden alan Quartz saatlerin henüz piyasada olmadığı 1970’li yılların öncesinde, mekanik bir saatin işleyişinin kalitesi, içindeki makinenin çıkardığı “tik-tak” seslerinden tespit edilmeye çalışılırmış. Bu müşteri davranışının temelinde, mekanik saat makinelerinin her birinden farklı ses çıkması vardır. Saat ustaları, sadece saati dinleyerek makinenin çıkardığı sesten işleyişte bir hata olup olmadığını, hatta nerede bir aksama olabileceğini bile tahmin ederlerdi. Eski zamanlarda yaygın olan bu davranış, Quartz saatlerin piyasaya hâkim olmasıyla unutulmuştur. Ancak günümüzde, mekanik saate meraklı bazı müşteriler hala makinenin sesini dinlemek ve içindeki mekanizmayı hissetmek istemektedirler. Saatlerce projesi, işte bu saat meraklısı müşterilerimize adanmıştır.

Saatlerce_HazırlıkProje hazırlık çalışmaları esnasında

Proje kapsamında, çoğunluğu mekanik, birkaçı Quartz, biri guguklu duvar saati ve diğeri de dünyanın en meşhur kule saati Big Ben olmak üzere toplamda 51 saat sesine yer verildi. Big Ben dışındaki saatlerin neredeyse hepsinin sesi proje tasarımcısı Sertaç Kakı’nın kendi tasarladığı kutu stüdyonun içine yerleştirilen mikrofon düzeneğiyle Tevfik Aydın Sirkeci mağazasında alındı. Daha sonra bu kayıtlar özel hazırlanan bir videoyla ekrana taşındı. Bunun yanında, Saatlerce’nin belki de daha ilgi çekici olan kısmı tüm kayıt altına alınan saat seslerinden elektro akustik müzikal bir kompozisyon oluşturulmasıdır. “Zemberek” adlı bu müzik parçasında, saat seslerinden başka ek bir çalgı kullanılmadı. Bu benzersiz şova Tevfik Aydın Kanyon AVM ve Sirkeci mağazasında tanık olabilir veya burayı tıklayarak websayfamız üzerinden izleyebilirsiniz. Müzik parçasını isimlendirirken Tik-Tak seslerinin kaynağı mekanik saat “Eşapmanı” teknik terimi yerine halk arasında daha çok bilinen mekanik saatin ve seslerinin güç kaynağı “Zemberek” tercih edildi.

Mağazalarımızda size vereceğimiz proje broşüründe yer alan kayıt listesinde hangi modelde hangi makinenin olduğunu okuyabilecek ve videodaki sesleri ona göre takip edebileceksiniz. Saatlerce’yi izlerken özellikle dikkat etmenizi istediğim bir husus; aynı makineyi kullanan fakat farklı kasa tasarım ve özelliklerine sahip modellerin seslerinin de değişik duyulmasıdır.

590 defa okundu

12,045 total views, 1 views today

ORKESTRA ELEMANLARINI TAKDİMİMDİR!” için 6 yorum

 1. Harika bir proje! Mekanik saatlerin sesine hayran biri olarak saat ve müzik sanatının bileşimi muhakkak güzeldir diye düşünüyorum. Tasarım Bienali’ne katılmak da Tevfik Aydın’ın vizyonunun sanata, kültüre ve geleceğe uzandığını gösteriyor. Tebrikler.

  1. Mehmet Bey,

   Sağol, varol! Yorumların benim için çok değerli.

   Teşekkür ederim,
   Ömer F. Aydın

 2. Yaptığınız işe büyük saygı duyuyorum. Mekanik saati çok seven, heyecan duyan biri olarak bu konudaki çabanızı takdir ettiğimi belirtmek isterim. Keşke dünya çapında bir yerli mekanik saat markamız olabilse ve keşke Nomos saatlerini daha uygun fiyatlara satabilseniz 🙂

  Mutlaka uğrayıp dinleyeceğim.

  Teşekkürler.

  Murat Kul

 3. Saat sektöründe olanlar mutlak bilirler, elektronik saatler henüz ülkemize girmediği dönemlerde, işletmelerin bekçilerini kontrol maksatlı Bekçi Kontrol Saatleri(watchman clock) vardı, yıllarca o saatlerin satışı, bakımı ve tamirleri ile uğraşmış bir kişi olarak yaptığınız işten çok mutluluk duydum. Mekanik saatlerin otomatik ayarlanması mümkün olamadığından tamirlerini gerçekleştirdiğim saatleri 12 saat esasına göre akşam iş çıkışından hemen önce ön ayarlarını yapıp sabah kontrole alırdım belki onlarca saat, sabah atölyeye girince o sesler sanki ormandasınız çeşitli kuş cıvıltıları arasında, müthiş bir duygu, bazen kendimi büyük bir senfoni orkestrasının şefi gibi düşünürdüm o ahenkli ses cümbüşü içerisinde, muhteşemdi, muhteşem, eskileri hatırladım ve göz pınarlarım doldu. Bir elektronik mühendisi olarak diyorum ki, eskiler, mekanik olanlar çok daha muhteşem, çok daha alımlı, çok daha kıymetli idi, saygın bir erkeğin olmaz ise olmaz aksesuarıydı, kartviziti idi.
  Başarılarınız daim olsun.

  Saygılarımla

  Ergin Akcan

  1. Ergin bey Merhaba,

   Bekçi kontrol saatlerinin ithal olanlarından ve daha sonra Konyalı saatin Erben markası ile pazarladığı saatlerden, bunların anahtar muhafaza kutuları ve kağıt şeritlerinden bir hayli satışımız olmuştu. O yüzden mekanik saatler ve sesleri hakkında aynı heyecanı duymanızı çok iyi anlıyorum. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   Saatlerceyi hazırlarken sizin gibi mekanik saatler ve sesleri konusunda aynı heyecanı duyan insanlara ulaşmayı hedeflemiştim. Bu yüzden gelen her yorum beni çok memnun ediyor.

   Saygılarımla,
   Ömer Aydın

 4. Teşekkürle başlamak istiyorum yıllarını bu mesleğe vermiş biri olarak osesleri dinlemek için öğün tamir ettiğimiz saatleri akşam eve götürür yatarken yastığımın altına koyar gece karanlık sessiz ortamda yalnız saatin çalışmasındaki tınlamayı dinlerdim kimbilir ses dizaynı içinde olunca her bir saatin ayrı ayrı akustik halde dinlemek keyif verici olacağına inanıyorum. Test cihazlarında dinlenen sesle arasındaki farkı bu işin ustaları tarafından organize edilince daha net dinleme ortamı daha güzel sesler duyacağımı heyacanla bekliyorum. Emeği geçenlere teşekkürler.Ayrıca bu güzel projeyi hayata geçiren Kuruma Teşekkürler.

Bir cevap yazın