TIANJIN SEAGULL WATCH

Toplamda 20 milyon adet olduğu tahmin edilen dünya mekanik saat mekanizmalarının adet bazında ¼’inin imalatçısı, mekanik saatte bir dünya devi olan firma, geçen sene 60. senesini kutladı. İstatistiklere göre imalatının büyük çoğunluğunu komple mekanizmalar ve saat parçaları kapsıyor.

???????????????????????????????

Çin’in bu en eski saat firması 1955 yılında kurulmuş. Kuruluşundan beri amaçları dünya standartlarında mekanik saat mekanizmaları imal etmek. Sadece en bilinen markası Seagull için yılda 300.000 adet saat üretiyorlar. Geniş bir fiyat yelpazesine sahip olan Seagull markasının 50 $’lık mekanik saati olduğu gibi 10.000.- $’a kadar çıkan çift tourbillon, minute repeater, perpetual calender gibi komplike saatleri de mevcut. Daha düşük maliyetli $ 1.200.-‘lık tourbillon mekanizmaları da var. Bir iddiaları da taklit mekanizma yapmadıkları ve bunu da bilhassa yüksek saatçilik ürünü mekanizmalarıyla uluslararası ortamlarda, patentleri ile ispat ettiklerini söylüyorlar. Etkilenmenin olacağını fakat büyük yatırım yaptıkları ARGE tesislerinde taklitçiliğin olamayacağını belirtiyorlar.

18-11-2015 resimler 086

Bisiklet, saat ve dikiş makinası. Çin’de, evlenmek isteyenlerin bu üç eşyaya mutlaka sahip olması gerekiyor!

Bugüne kadar birçok İsviçre ve Alman saat fabrikasını gezdim ve gözlemledim. Artık herkesin dünyanın fabrika sahası diye bahsettiği Çin’in, üretim adedi olarak dünya lideri olan fabrikasını gezmesem olmazdı. Eşimle beraber gittiğimiz bu seyahatte, sadece iki kişi olmamıza rağmen, daha önceden tanıdığım firmanın Tianjinli ihracat kısmı sorumlusu Mark (Kolay söylenmesi ve akılda kalması için kendisine bu ismi uygun görmüş) tarafından Tianjin tren istasyonunda karşılandık ve tüm gün boyunca en iyi şekilde ağırlandık. Seagull fabrikasının bulunduğu Tianjin şehri, Çin’nin en eski sanayi şehirlerinden. Hızlı trenle başkentleri Beijing’e sadece 30 dakika mesafede yer alan Tianjin, Çin’in önemli bir sanayi şehri. Zaten havayı kokladığınızda, sis ve pusu gözlemlediğinizde, bunu fark etmemeniz imkansız. İnsanların geleceği yok saymaları mı, yoksa para hırsları mı bunun nedeni; bilmiyorum. Ancak bu şehirde artık solunacak hava kalmadığı bir gerçek. Mekanik saat ustalarının uçsuz bucaksız dağ kasabalarında, yeşillikler içinde, kırlara bakarak çalıştığı Avrupa’daki ortama tamamıyla zıt bir yerde konumlanmış Tianjin SeaGull Watch fabrikası.

???????????????????????????????

Seagull Saat Müzesinin girişindeki güneş saati

Fabrikayı gezmeye başlıyoruz. İsviçre’de gördüklerimizin adeta büyük ölçeklisi. Beyaz gömleklerimizi giyiyoruz, galoşlarımızı ayağımıza geçirdikten ve rüzgar tünelinden geçtikten sonra binlerce Çinlinin çalıştığı, etrafı cemakan ile korunan montaj alanlarının koridorlarına giriyoruz. Çalışanların maharetini ve ustalığını gözlemleyerek anlamak zor. Fakat tesis mükemmel. Bizim orda olduğumuzu bildiklerinden midir bilmiyorum ama adeta bir robot gibi çalışıyorlar. Montaj konusunda sorduğum her soru biraz tereddütle karşılanıyor. Çinliler fazla sır vermek istemiyorlar. Kendisi de müslüman olan Mark, bizi fabrika yemekhanesinde müslümanlar için yapılan özel bölmede öğlen yemeğine davet etti. Yemek ve ortam çok değişikti. Yemek boyunca Çin mallarının genelde taklit ürün olarak pazarlandığını söylediğimizde; “Taklit sadece Çin mallarına has değil. Ruslar ve Hintliler de çok taklit ürün yapıyorlar.   Aslında İsviçre saatlerine ‘Swiss Made’ yazabilmek için daha fazla oranda parçanın İsviçre malı olması olması gerekmiyor mu?” dedi ve ekledi: “Bizim de esas işimiz mekanik saat parçası ve komple mekanizma satışı olması nedeniyle, Seagull markasının da piyasalarda birçok taklidi imal ediliyor.”

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Seagull markasının en iyi pazarı Çin ve bazı Asya ülkeleri. Avrupa’da ve Amerika’da sadece internet üzerinden iş yapıyorlar ve maalesef pazarlamayı pek de bilmiyorlar. Ürün katalogları var. Fakat fiyat listeleri yok. Belirli bir modeli, adet bildirip seçersek bu ürün için fiyat çalışması yapabileceğini söylüyorlar.

FotorCreated-

Bu saatleri kendi koleksiyonum için aldım.
Soldaki saat, Çin hava kuvvetli için özel üretilen kurmalı kronograf saatin limitli sayıda yeniden imali. Sağdaki saat ise ilk Çin malı mekanik otomatik saatin yeniden yapımı. Limitli sayıda üretilmiştir.

Çinlilerin lüks mal kullanma isteklerinin, artık Çin’in de ürettiği lüks mallara yönelmesi için çalıştıklarını; ürettikleri uygun fiyatlı tourbillon mekanizmalı saatlerin büyük çoğunluğunun Çin pazarında satıldığını da belirtiyorlar.

Kanımca farklı olmanın dikkat çektiği, ithal ve İsviçre malı kullanmanın prestij olarak görüldüğü tipik bir doğu ülkesi olan Çin’de, bir devlet kuruluşu olan Sea-Gull Watch’ın Çinlilerin lüks kesimine ve dünya ülkelerine Seagull markasını pazarlayabilmesi için çok çalışması gerekiyor.

İlk fotoğraf: Tianjin ana tren istasyonunun bulunduğu meydanda Seagull’in gece gündüz fonksiyonlu devasa meydan saati

3510 defa okundu

10,222 total views, 1 views today

TIANJIN SEAGULL WATCH” için bir yorum

  1. Ömer Bey merhaba. Bilhassa koleksiyonunuza kattığınız modeller çok güzel görünüyorlar. Sea-Gull’in Türkiye’de satışını yapan bir firma var mıdır bildiğiniz?

Bir cevap yazın